Nijeryalı hacker çetesi ve Türk işbirlikçileri hakkında dava açıldı. ‘Aradaki Adam’ yöntemiyle dolandırıcılık yapan ve Türk şirketlere 10 milyon TL aktaran çete 13 yıl hapis cezasıyla yargılanacak. Dolandırıcılar hedeflerine alibaba.com ve benzer e-ticaret sitelerinden edindikleri mail adresleriyle ulaştı.

Nijeryalı bilgisayar korsanı çetesi Türkiye’deki işbirlikçileriyle ortak hareket ediyorlardı.

Danimarkalı bir şirketi dolandıran ve Türk işbirlikçileriyle hareket eden Nijeryalı hacker çetesi için 13 yıl hapis cezası içeren dava açıldı. ‘Aradaki Adam’ yöntemiyle uluslararası dolandırıcılık yapan Nijeryalı hacker çetesinin lideri Otunba Cash lakaplı Emmanuel Ndubısı Aneke ve Türk işbirlikçilerinin de arasında bulunduğu 3’ü tutuklu 7 kişi hakkında dolandırıcılık, verileri yok etme ve bilişim sistemini engelleme gibi suçlara istinaden dava açıldı.

Milliyet’in haberine göre Danimarka’da faaliyet gösteren GM Plast isimli dünya çapında iş yapan plastik şirketinin e-mail adresini hack’leyerek buradan çeşitli yazışmalarla şirketin bilgisi dışında işlem ve para transferleri gerçekleştirdi. Bunun üzerine Danimarka polisi, Türk Emniyeti’ne yazı göndererek ülkelerinde faaliyet yürüten GM Plast adlı şirketin e-posta adresine yetkisiz erişim yapıldığını ve 1 milyon 415 bin 970 dolar (10 milyon TL) paranın Işıkdağ Tekstil’in Türkiye’deki hesaplarına gönderildiğini bildirdi.

Parayı Türkiye’den çekmişler

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan savcılık iddianamesinde Türkiye’de bulunan Işıkdağ Tesktil isimli firmasının 2017 yılında tekstil üzerine olay tarihine kadar tersanede işçi olarak çalışan Zekeriya Işıkdağ tarafından kurulmuş olarak görüldüğünü ancak bu olaya kadar firmanın başka bir hiçbir faaliyetine rastlanmadığını belirtti. Söz konusu parayı ise Ertuğrul Danış ve bu tür eylemlerde uzman olduğu belirtilen Evren Terkan’ın birlikte çektiği ifade edildi.

Firma bilgilerini e-ticaret sitelerinden aldılar

İddianamede, bilgisayar korsanı olarak nitelenen şüphelilerin hacklenen mail adresleriyle benzer mail adresleri oluşturdukları, sosyal mühendislik yaparak uluslararası ticaret yapan firma bilgilerini Alibaba.com gibi ticaret sitelerinden temin ettikleri ifade edildi. İddianamede çetenin şirketin mail trafiğine müdahale ettiği belirtilerek benzer mail adresleri oluşturmak suretiyle firmaları kendi oluşturduğu sahte mail adreslerine yönlendirme yaptıkları anlatıldı.

Şüpheli şahsılardan elde edilen dijital materyallerin incelenmesinde çektirdikleri fotoğraflarda normal yollarla kazanılamayacak miktarlarda paralara rastlandığı, Nijerya bankalarına yüksek miktarlarda para transferlerinin gerçekleştiği belirlendi, Ayrıca dijital belgelerde, Türk bankalarına ait hesap numaraları ile dolandırılacak kişilere ait isimlere rastlandığı öğrenildi.