Apple’ın yeni nesil iPhone’larıyla ilgili sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Her geçen gün farklı bir özelliğiyle açığa çıkan iPhone 13 serisi, şimdi de tanıtımına haftalar kala önemli bir özelliğiyle tekrardan gündeme geldi.

Eylül ayında duyurulması beklenen iPhone 13 serisi, gerek tasarım gerek performans tarafında önemli iyileştirmelere sahip olacak. Ancak Apple sadece bunlarla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Kısa süre önce ortaya çıkan bir habere göre iPhone 13 serisi, uzay iletişim ağlarını da destekleyecek.

Apple’dan iPhone 12 için ücretsiz onarım programı

iPhone 13, uzay iletişim bağlantılarını destekleyecek

Apple’ın tanınmış analistlerinden Ming-Chi Kuo, yaklaşmakta olan iPhone 13 serisine ait yeni bir özelliğe daha dikkat çekti. Kuo’ya göre Cupertino merkezli şirket, yeni akıllı telefonlarında kapsama alanında olmasa bile iletişim kurulmasına olanak tanıyacak. Yani iPhone 13’ünüz var ise telefonlarınızın çekmediği alanlarda mesaj gönderip, aramaları gerçekleştirebileceksiniz.

Kuo’nun gönderdiği bir notta, yaklaşmakta olan cihazların dünya yörüngesindeki uydularla iletişim kurmasını sağlayan yeni bir donanıma yer verileceği söyleniyor. Bu da, 4G veya 5G gibi kapsama alanları dışında devreye girerek iletişimin sürekli olarak bağlı kalmasını sağlayacak.

Apple’ın iPhone 13 serisinde bu bağlantıları desteklemek için Qualcomm ile işbirliği yaptığı söyleniyor. ABD merkezli şirket uzay iletişim ağları için Qualcomm X60 bandına yer verecek.

Bildiğiniz üzere uzay iletişimi denince akla gelen ilk şirketlerden biri Starlink. Ancak Stralink’in dışında da bazı büyük şirketler faaliyetlerini sürdürüyor. Örneğin Globalstar adlı firma yıllardır bu sektörde ve yörüngede yüzlerce uydu işletiyor.

Apple’ın da yeni uzay iletişim ağları için hem Globalstar hem de Starlink ile çalışacağı söyleniyor. Yine ABD merkezli olan bu şirketler, yeni iPhone’larda uzay iletişiminin sağlanmasında büyük rol oynayacak.