Çin, yakın zaman önce başarılı şekilde Ay’ın karanlık yüzüne indirdiği Chang-e 4 araçları tarafından çekilen 360 derece fotoğraf yayınladı.
3 Ocak tarihinde insanoğlunun uzay misyonları arasında tarihi bir yer edinen Chang-e 4 görevi kapsamında, Ay’ın karanlık tarafına iniş yapılmıştı. Bir araba büyüklüğündeki iniş aracı ve çevrede 6 ay kadar dolaşarak, bilgi toplayacak gezgin robot, sorunsuz olarak iniş yapmış ve görev yapmaya başlamışlardı.
Araçların sorunsuz şekilde Ay yüzeyine indiklerinin anlaşılmasının ardından araçlar iki günlük bir uykuya gönderilmişler, yeryüzündeki bazı ayarlamaların ardından tekrar uyandırılarak, görevlerine tam olarak start vermişlerdi. Bir süredir Ay yüzeyinde gezinmeye devam eden araçlardan bugün nefes kesici fotoğraflar geldi.
Çin Ulusal Uzay İdaresi, bugün resmi internet sitesi üzerinden iniş aracının üzerindeki kameradan, 360 derece açıyla çekilen bir fotoğraf yayınladı. Fotoğrafta ay yüzeyi ayrıntılı şekilde görüntülenirken, aracın çevresindeki gezici robotun konumu ve şekli de iyice seçilebildi.

Uzay idaresi, hemen yukarıda gördüğünüz şekilde fotoğrafı bir araya getirerek servis ederken, bu adreste görebileceğiniz gibi fotoğrafın yüksek çözünürlüklü halini de yayınlamayı ihmal etmedi.