Tesla CEO’su Elon Musk, şirketinin insansı bir robot üzerinde çalıştığını ve “gelecek yıl bir ara” bir prototip oluşturacağını söyledi. İnsansı robot, Tesla’nın fabrikalarındaki otomatik makinelerle ilgili deneyiminin yanı sıra şirketin Autopilot sürücü yardım yazılımına güç sağlayan bazı donanım ve yazılımlardan yararlanacak.

Kaçak yapay zeka korkularından defalarca bahseden Musk, Tesla Bot’un “dost olmaya niyetli” olduğunu, ancak şirketin makineyi “mekanik düzeyde” tasarladığını, böylece “ondan kaçabilirsiniz” dedi. ve büyük olasılıkla onu yener. ” Beş fit, sekiz inç boyunda, 125 pound ağırlığında ve bir yüz için bir ekrana sahip olacak. Şirket içindeki botun kod adı “Optimus” dedi.

Robotlar, şirketin web sitesinde “güvenli olmayan, tekrarlayan veya sıkıcı görevleri” yerine getirmek için tasarlanacak, ancak en azından ilk başta çok az şey olacak. (Orada, bot basitçe “Tesla Bot” olarak adlandırılıyor.) Musk, “Aslında gelecekte, fiziksel çalışmanın bir seçim olacağını düşünüyorum, eğer yapmak isterseniz yapabilirsiniz” dedi.
Musk, şirketinin bir gün kendi kendini süren arabalara güç verme hedefiyle üzerinde çalıştığı bazı yapay zeka ve süper bilgisayar teknolojilerini sergilediği şirketinin “AI Günü” etkinliğinin kuyruk ucuna yakın bir yerde robot çizimlerini ortaya çıkardı. Şirketin sahnede çalışmayan bir manken versiyonu da vardı.
Tesla’nın tarihi, güneş enerjisiyle çalışan bir Supercharger ağı, pil değiştirme veya robotik yılan tarzı şarj cihazları gibi, asla ortaya çıkmamış hayali fikirlerle dolu, bu yüzden çalışan bir Tesla Bot’un gün ışığını görüp göremeyeceğini kimse tahmin edemez. Ancak şirket, Musk’ın katı iradesi sayesinde bugün olduğu yerde. Ancak robotik endüstrisine girmenin kısa vadeli ekonomisi sorulduğunda Musk, “görmek zorunda kalacağız” dedi.