Günlük olarak bazen çok uzun zamanlar geçirdiğimiz Facebook akademik başarıyı pek iyi etkilemiyor. Yapılan bir araştırma bunu çok net bir şekilde ortaya koydu.

Bazıları; Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarında günlük en az 8 saat geçirebiliyor. Nüfusun ciddi bir bölümünü temsil eden bu kişiler akademik başarı açısından başarısız olma ihtimali en yüksek olanlar. Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde Dr. James Wakefield tarafından yürütülen bir çalışma, her şeyi daha net bir şekilde ortaya koydu

Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde yaşları ortalama olarak 19 olan 500 kişi ile bir çalışma yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, sosyal medyanın akademik başarıyı ne kadar büyük oranda etkilediğini ortaya koyuyor.

Wakefield araştırmanın sonuçları ile ilgili, “Daha düşük başarıya sahip öğrenciler, odaklanma sorunu ile boğuşuyor olabilir. Yani bu demektir ki Facebook’a harcanan zaman, fazlaca dikkat dağıtıyor. Facebook’u günde üç saat kullanıyorlarsa 60 puanlık bir sınavda farkın 6 puan civarında veya %10 civarında olduğunu bulduk” dedi. Böylece Facebook gibi platformların etkileri sayısal olarak görülmüş oldu.

Günümüzde alkol bağımlılığı gibi sosyal medya bağımlılığı tarzında yeni kavramlar oluşmaya başladı. Facebook ve türevleri ise bu bağımlılığı ciddi oranlarda tetikliyor. Sizce Facebook akademik alandaki başarıyı ne ölçüde etkiliyor? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.