Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook, kullanıcıların kişisel bilgilerini izin almadan paylaşmıştır.

Kullanıcıların bilgileri Bing, Amazon, Microsoft, Netflix ve Spotify gibi dev şirketlerle paylaştığı ve bu verilerin Facebook`un açıkladığından daha büyük boyutda olduğu ortaya çıktı.

Profil bilgileri dışında, özel mesajlarında paylaşıldığı belirlendi ve bunları Facebook kabul etti. 

Amerikan New York Times, Facebook’un yüzlerce sayfalık şirket içi belge ve yaklaşık 50 Facebook çalışanının verdiği bilgilere dayanarak, şirketin kullanıcıların verilerini diğer büyük şirketlerle nasıl paylaştığına yönelik dosya haber hazırladı. Haberde, Facebook’un, kullanıcılarının bilgilerini doğrudan satmadığı, sosyal medya platformunun kurucusu Mark Zuckerberg’in, şirketin ilk yıllarında birçok şirketle anlaşmalar yaparak kullanıcıların verilerine erişim izni tanıdığı ileri sürülmüştü.

Spotify hesabınıza erişirken Facebook hesabınızı kullandıysanız artık özel mesajlarınız başta olmak üzere her şeyiniz Spotify’ın gözünün önünde demektir ve Spotify`ın bir ayda 70 milyondan fazla Facebook kullanıcısının özel mesajlarını görebildiği ortaya çıktı.


Ancak hem Spotify hem de Netflix, bu olayın ortaya çıkmasıyla birlikte bu tür geniş erişime sahip olduklarından habersiz olduklarını söyledi..

Açıklamada yanıt: 
“Yıllar içinde Netflix’i daha sosyal bir yapıya kavuşturmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik. Bunlardan biri 2014 yılında başlattığımız, üyelerin sevdikleri dizi ve filmleri Messenger ya da Netflix üzerinden Facebook’taki arkadaşlarına tavsiye etmelerini sağlayan bir özellikti. Ancak bu uygulama kullanıcılarımız arasında hiçbir zaman popüler olmadı ve 2015 yılında bu uygulamayı sonlandırma kararı aldık. Ne kullanıcıların Facebook’taki özel mesajlarına herhangi bir erişimimiz oldu, ne de Netflix olarak biz böyle bir talepte bulunduk.”

NYT’a konuşan 4 eski FTC çalışanı, Facebook kullanıcılarının, verlerinin kimlerle ne şekilde paylaşıldığını bilemeyecekleri ve bu konuda kendilerinin rızasının alınmadığını, bu nedenle de Facebook’un diğer şirketlerle yaptığı veri paylaşımı anlaşmalarının FTC ile yapılan anlaşmanın ihlali olduğunu vurguladı.