Google Maps’e AR Navigasyon Desteği Geliyor

Google, popüler navigasyon uygulaması Maps’in artırılmış gerçeklik (AR) navigasyon özelliğini test etmeye başladı.

Dünyanın en çok kullanılan navigasyon uygulamalarından biri olan Google Maps, geçtiğimiz yılın yaz aylarında yeni AR destekli navigasyon özelliğiyle karşımıza çıkmıştı. Amerikan Wall Street Journal gazetesi, söz konusu özelliğin şu anda test aşamasında olduğunu yazdı.

Haberde, AR navigasyon özelliğinin kısa bir süre sonra kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Akıllı telefonların arka kameraları vasıtasıyla kullanılan özellik, yürüme odaklı navigasyona farklı bir çözüm sunuyor. 

AR navigasyon google maps

Örneğin, içinde bulunduğunuz şehri yürüyerek gezmek istiyorsunuz. Google Maps’ın AR navigasyon özelliği, gideceğiniz yerleri oklar yardımıyla tarif ediyor. Bununla birlikte, henüz test aşamasında olan özelliğin, klasik navigasyon teknolojisinin yerini alması beklenmiyor. 
AR navigasyon desteği, şu an için yalnızca yürüme odaklı navigasyon kullanımı için tasarlandı; ancak zamanla işlevsellik alanını genişletebileceğini de eklemeden geçmeyelim.
Google Maps’in AR navigasyon özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belli değil. Fakat test sürecinin önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.
Kullanıcıların en çok tercih ettiği harita servisleri arasında yer alan Google Maps, dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.