Google, Avrupa Birliği’nin telif hakkı kararına sert bir şekilde yanıt vermeye hazırlanıyor. Eğer telif hakkı kararı kabul edilirse Facebook ve Google gibi internet devleri internet platformlarına para ödemek zorunda olacak.

Google, Avrupa Birliği’nin Telif Hakları Yönetmeliği kararına karşılık olarak haber servisini Avrupa ülkelerinden geri çekebilir. Eğer yasa kabul edilirse, Facebook dahil olmak üzere tüm internet platformları, sundukları haber sonuçlarında alıntı yaptıkları tüm dağıtımcılara belirli bir ücret ödemek zorunda kalacak. Haliyle bu durum birçok kullanıcıyı olumsuz etkileyecek.

Buna ek olarak tüm müzik ve video gibi içeriklerin de telif hakları kanununa aykırı olmayan bir şekilde yayınlanmasına karşılık olarak bir yasa da sunuldu.

Google’dan Jennifer Bernal, Avrupa Birliği’nin bu sert yaptırımına karşılık olarak bazı servislerinin Avrupa’dan çekilebileceği konusuna açıklık getirdi. Google haber servisinden herhangi bir kazanç sağlamıyor, ortada bir zarar tablosu görmemiz imkansız kısacası. Henüz bu yasa onay almış değil. AB yetkililerine göre iki ay içerisinde bu konuda bir anlaşmaya varılabilir.

Konseyden konu hakkında; “Konsey, konu hakkında güçlü bir dayanağa sahip bir karar vermek için daha fazla zamana ihtiyaç duyuyor.” açıklamasında bulundu.