Çinli teknoloji devi Huawei son aylarda CFO’sunun tutuklanması, bir üst düzey yöneticisinin ajanlıkla suçlanması gibi olaylarla gündeme geliyor. Bu sefer de yeni ürünü için hazırlanan reklamın bir müzik klibinden çalındığı ortaya çıktı.

Huawei’nin tablet modeli için çekilen videonun çalıntı olduğu belirtildi.

Huawei birkaç aydır zor bir dönemden geçiyor. 5G teknoloji dağıtımında ABD, İngiltere ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede tartışma konusu olmuştu. Ayrıca geçtiğimiz ay CFO’su Kanada’da tutuklandıktan sonra Polonya’da bir üst düzey yöneticisi de casuslukla suçlanmıştı. Bu zorlu dönemde yine de akıllı telefon satışları başarılı olarak devam eden firma bu sefer çok ilginç bir olayla gündeme geldi.

Nigel Stanford isimli sanatçı, Huawei MediaPad M3 Lite için hazırlanan reklamın kendi müzik videosundan kopyalandığını iddia etti. Sosyal medya hesabından her iki videonun karşılaştırmasını paylaşan sanatçı kendisinin 2014 tarihli Cymatics: Science Vs. Music klibinden kopyalanmış. Sanatçının sosyal medya paylaşımından sonra Huawei’nin reklam filmi hızlıca yayından kaldırıldı.

Huawei yaptığı açıklamada, durumun incelemeye alındığını ve detaylı bir açıklamanın inceleme sonrası yapılacağını söyledi.