Mars InSight uzay aracı yaklaşık 6 ay süren yolculuğun ardından milyonlarca kilometreyi geride bırakarak Kızıl Gezegen’in yüzeyine başarılı bir şekilde inişini gerçekleştirdi.

InSight Mars yüzeyine inişi başarılı bir şekilde gerçekleştirdi!

NASA tarafından  binlerce bilim insanı ile birlikte yürütülen projede merakla beklenen aşamaya sonunda gelindi Geçtiğimiz saatlerde yaşanılan gelişme ile birlikte InSight uzay aracı Kızıl Gezegen’in yüzeyine zorlu da olsa oldukça başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Canlı olarak yayınlanan iniş sırasında InSight, Mars’taki kötü hava koşullarından dolayı yaklaşık olarak 10 dakika boyunca iniş yapmakta zorlandı. Fakat, korkulan olmadı ve NASA‘nın tarihe geçen inişini başarılı bir şekilde tamamlandı.

Şimdiye kadar Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmeyi başaran uzay araçlarının oranı sadece yüzde 40’la sınırlı. Dolayısıyla InSight uzay aracı zoru başardı diyebiliriz.

Elysium Planitia isimli bölgeye inen  uzay aracı, Curiosity’nin yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunuyor. Bu alanın seçilmesinde yüzeyin düz yapısı ve kayalık olmaması dikkate alınmış. Jeolojik araştırmalar yapması planlanan uzay aracı için bu tarz bir yüzey yapısının ideal olduğu özellikle belirtildi. Tüm bunların haricinde ise aşağıdan da görebileceğiniz üzere uzay aracı, Kızıl Gezegen‘den ilk görüntüleri de paylaştı.