Apple’ın iPhone X ile başlattığı çentik çılgınlığı bir anda tüm dünyayı sarmıştı. Akıllı telefon üreticilerinin neredeyse tamamı bu tasarımı benimsedi. Apple başlattığı trendi kendisi sonlandırmayı planlıyor. Teknoloji devine yakın kaynaklar bu yıl tanıtılacak iPhone modellerinde tasarım olarak önemli değişiklikler olacağını söylüyor.

Bu yıl tanıtılacak iPhone modellerinin ekran boyutları 5,8 inç, 6,06 inç ve 6,4 inç olacak. Ancak esnek OLED ekranlarla birlikte dış tasarımda önemli bazı değişikliklerin olması bekleniyor. Apple’a yakın kaynaklara göre bu değişikliklerden birisi de, çentiksiz ve çerçevesiz ekran olabilir. Ekranla birlikte kamera kısmında da bazı tasarımsal değişikliklere gidilebilir.

İddialara göre Apple’ın çentiksiz ekrana yönelik aldığı patentler iddiaları güçlendirebilir. Bu patentlerden birisi ekranda delik barındırırken, diğeri ise sensörlerin pikseller arasından geçmesine izin verecek bir teknoloji içeriyor.

Bununla birlikte gelecek yıl tanıtılması beklenen iPhone modellerinde önemli donanımsal değişikliklerin olması da bekleniyor. Son zamanlarda özellikle güvenlik alanında önemli yatırımlar yapan şirket, iddialara göre Face ID teknolojisini ileriye götürmek için çabalıyor.