İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ülkesinin uzaya uydu göndermesinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararına aykırı olduğuna ilişkin ABD ve Avrupa ülkelerinden yöneltilen suçlamaları reddetti.

İran, uydu faaliyetlerini kınayan ABD, Fransa ve İngiltere’ye tepki  gösterdi. Video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuşan  Rebii, İran’ın balistik füze teknolojisini kullanarak uzaya uydu göndermesinin  BMGK’nın 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu savunan ABD, İngiltere ve Fransa’ya  tepki gösterdi. Rebii, “İran, uzaya (uydu) fırlatarak hiçbir uluslararası kanun ya da  Güvenlik Konseyi kararını ihlal etmemiştir. Bu bizim hakkımızdır.” dedi.  

ABD’nin, nükleer anlaşmanın dayandığı BMGK’nın 2231 nolu kararını  anlaşmadan tek taraflı çekilerek ihlal etmesine işaret eden Rebii, “Bizim için  şaşırtıcı olan 2231 sayılı kararın en büyük ihlalcisi ve Güvenlik Konseyi’nin  birçok kararını ihlal etmesiyle ünlenen bir ülkenin, İran’ın yasal eylemlerine  karşı böyle bir tutum almasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Rebii, Fransa ve İngiltere’ye hitaben “Avrupa ülkelerine de önceki  yıllardan ders alarak bu zorbalıkları sona erdirmesini ve korona sonrasındaki  dünyaya daha fazla güvenlik kazandırmalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini  kullandı. 

“Balistik füze programını uydu faaliyetlerinin arkasına gizliyor”  iddiası 

İran Devrim Muhafızları Ordusu, 22 Nisan’da “Nur” adı verilen askeri  uydunun, “Kasid” (Haberci) adlı uydu taşıyıcı roketle sabah saatlerinde uzaya  fırlatıldığını ve uydunun yer küreden 425 kilometre mesafedeki yörüngeye  başarıyla yerleştirildiğini duyurmuştu. ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanlıkları tarafından ayrı ayrı  yapılan açıklamalarda, İran’ın balistik füze teknolojisi kullanarak uzaya uydu  fırlatmasının BMGK kararına aykırı olduğu ifade edilmişti.  Washington yönetimi, Tahran’ın balistik füze faaliyetlerinin, nükleer  anlaşmanın dayandığı BMGK’nın 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu ve İran’ın  “Orta Doğu ve Avrupa’yı tehdit eden kıtalar arası balistik füze programını uydu  faaliyetlerinin arkasına gizlediğini” iddia ediyor. İran ise 2231 sayılı BMGK kararının nükleer başlık taşıma kapasitesi  bulunan füzelerle ilgili olduğunu ve kararın konvansiyonel balistik füze  faaliyetlerini yasaklamadığını savunuyor.