Twitter, uzayıp giden tweet yorumlaşmalarını kimin başlattığını görmeniz için yeni bir etiket uygulamaya başladı. Originsl Tweeter etiketi sayesinde mavi tikli hesapların ve diğer tüm üyelerin taklit edilmesi engellenecek.

Twitter kullanıcı sayısı son yıllarda durağan bir grafik izliyor.

Twitter’da bazı tweetlerin altına yapılan yorumlar uzadıkça ilk tweeti kimin attığını tespit etmek zorlaşıyor. Sosyal medya platformu bu konuya bir çözüm getirmek için Original Tweeter adı verilen yeni bir etiket kullanmaya başladı. Kullanıcılar bu etiket sayesinde yanıtladıkları tweetin kim tarafından paylaşıldığını görebilecek.

İlk bakışta pek işe yaramayacağı düşünülen bu etiket aslında birçok işleve sahip olacak. En önemli işlevi benzer kullanıcı adlarıyla gönderi sahiplerini taklit eden kişileri ortadan kaldıracak olması olacak gibi görünüyor.


Original Tweeter etiketi profillerde böyle görünecek.

Twitter, uzun süredir ünlülerin ve tanınmış diğer kişilerin hesaplarını mavi tik ile onaylayarak ayrıştırılmasını sağlamış olsa da konu başlıkları altında benzer fotoğraf ve kullanıcı adlarıyla başkalarının taklit edilmesini önlemek için hiçbir hamle yapmamıştı.

Bu özellik bazı kullanıcılar tarafından kaba bir görüntü olarak nitelendirildi. Reddit’te konuyu başlatan kişilerin adlarının yanında basit bir mikrofon görseli olması büyük bir etiket görüntüsünden çok daha iyidir diye düşünülüyor. Bu konuda önceliği görsellik değil kamuyla ilişkinin daha sağlıklı hale getirilmesi olan Twitter, “Original Tweeter” etiketiyle amacına ulaşacak gibi görünüyor.