Bir GSM şirketine saldırması için kiralanan bilgisayar korsanı saldırıyla 2016 yılında Liberya’nın tüm internet erişimini çökermişti. Saldırı sonucunda Daniel Kaye isimli İngiliz bilgisayar korsanına ulaşan Interpol, kısa süre önce tutuklamıştı. Bilgisayar korsanının cezası belli oldu.

Bilgayar korsanı bu eylem için 10 bin pound ödeme almıştı.

Mahkemede 32 ay hapis cezası alan 30 yaşındaki Daniel Kaye’in dünya çapındaki büyük hacker saldırılarında rol aldığı ve pek çok olayın faillerinden biri olduğunun altı çiziliyor.

Güvenlik güçlerinin soruşturmasına göre, Kaye 2015 yılında rakip grup Cellcom tarafından Liberia’nın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Lonestar’ı çökertmesi için kiralandı. Ancak hacker’ın saldırısı o kadar güçlü oldu ki, tüm ülkenin internet alt yapısı hasar aldı.

Saldırı için 10 bin pound aldı

Bu saldırı için 10 bin pound ödeme alan Kaye’dan, müşterilerin gözünde Lonestar’ın prestijini zedelemesi isteniyordu. Bunun için de şirketin internet servisini devre dışı bırakması, müşterilerini rahatsız etmesi gerekiyordu.

Şirkete karşı hem Distributed Denial of Service (DDOS) saldırıları düzenleyen hem de Wannacry ile Lonestar’dan fidye isteyen hacker bu saldırılar için ayrıca Mirai #14 ismine özel bir bot da oluşturdu.

Ancak kontrolden çıkan bot’un Liberya’nın tüm internet alt yapısına zarar vermesi olayın uluslararası gündeme taşınmasına neden oldu.