Bir araştırma firması tarafından ülkelerin 1GB mobil internet için ne kadar ödediği belirlendi. Dünya genelinde 6313 mobil veri paketini inceleyen firmanın araştırmasına göre ülkemizde 1GB mobil internetin fiyatı ortalama olarak 2.25 dolar civarında.

ürkiye mobil veri fiyatlandırmasına göre dünya genelinde 47. sırada yer alıyor.

cable.co.uk sitesi ilginç bir araştırmaya imza atarak ülkelerin 1 GB internet için ne kadar ödediğini haritalandırmış. 230 ülkeden 6313 mobil veri paketinin incelendiği araştırmada 1GB internetin ne kadar olduğu belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre en ucuz internet 0.26 dolarla Hindistan’da kullanılırken en pahalı ülke 75.20 dolarla Zimbabwe oldu.

Türkiye’de 1GB internet ne kadar?

Türkiye’de 1 GB internet paketi için en düşük 0.58 dolar, en yüksek 15.82 dolar ödendiği görülüyor. Ortalama 1 GB internet paketinin bizlere maliyeti 2.25 dolar olarak hesaplanmış. Sonuçlar Türkiye’yi en ucuz internet paketi kullanan 47. ülke konumuna getiriyor. Bu verilere 21/11/2018 tarihinde ülkemizden alınan 56 farklı paket örneği ile ulaşılmış.

Cable.co.uk araştırmacılarından Dan Howdle rapor hakkında şu yorumda bulunuyor:

“Mobil verinin ucuz olduğu ülkeler kabaca iki kategoriye ayrılıyor. Bazıları mükemmel mobil ve sabit geniş bant altyapıya sahip. Bu nedenle operatörler GB başına daha düşük fiyat ile paketler sunabiliyor. Daha kötü altyapıya sahip olan diğer ülkelerde ise ekonomik nedenlerle insanların alabileceği fiyatların sunulması gerekiyor.”

1 GB başına ödenen ücretin global ortalaması ise 8.53 dolar olarak hesaplandı. Araştırma sonuçlarına aşağıdaki tıklayarak ulaşabilirsiniz.